Unia Europejska

Wraca totalitaryzm – Europejski Trybunał Praw Człowieka zakazał nazywania aborcji morderstwem

Europejski Trybunał Praw Człowieka pokazał, że wolność słowa w Europie jest tylko fikcją. Sędziowie tego Trybunału uznali, że wolność wypowiedzi nie może oznaczać nazywania mordowania dzieci przez lekarzy „kwalifikowanym morderstwem”.

Sprawa dotyczyła niemieckiego obrońcy życia, który porównywał aborcję do Holocaustu, a lekarza wykonującego mordercze zabiegi do obozu koncentracyjnego.

ETPC sprawdzał czy niemieckie sądy nie przekroczyły art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka o wolności słowa. Skargę wniósł Klaus Günter Annen – obrońca życia z Niemiec, który zakwestionował cztery decyzje niemieckich sądów z lat 2005-07. Wówczas sądy zakazywały mu pewnych sposobów prowadzenia kampanii.

Annen na swojej stronie internetowej i wypowiedziach publicznych nie bawił się w polityczną poprawność, a nazywał aborcję „morderstwem dzieci”, a lekarzy wykonujących zbrodnicze zabiegi – mordercami. Rozrzucał on również ulotki z takimi treściami w pobliżu gabinetów ginekologicznych.

Niemieckie sądy oczywiście poszły w stronę politycznej poprawności i kneblowania wolności słowa orzekając, że aktywista przekraczał granicę wolności słowa, a piętnowanie konkretnych osób było niezgodne z prawem, gdyż według ustawodawstwa w Niemczech nie popełniły one przestępstwa. Annen za porównanie lekarza-abortera do komendanta obozu koncentracyjnego musiał zapłacić odszkodowanie.

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że zakaz nazywania aborcji morderstwem, a lekarzy wykonujących te zabiegi nie narusza wolności wypowiedzi. Zdaniem Trybunału, orzeczenia sądów niemieckich nie miały charakteru karnego, a sądy pozwoliły Annenowi na prowadzenie kampanii w ograniczonym zakresie.

Wyrok ten może mieć również wpływ na polskie prawodawstwo i doprowadzić do kneblowania ust obrońcom życia i zacierania prawdy o aborcji, która jest zabijaniem dzieci przed urodzeniem. W debacie publicznej aborcja wiele razy nazywana była „morderstwem”, a zdaniem prawników decyzja ETPC może doprowadzić na przykład do zakazu umieszczania zamordowanych przed urodzeniem dzieci w miejscach publicznych.

za:
Dziennik Narodowy
 polsatnews.pl