Zdrowie

Czy używać pasty do zębów? „Pasta do zębów niszczy florę bakteryjną w układzie pokarmowym”

Dr n. med. Jerzy Jaśkowski na temat stosowania past do zębów.

– Dwie uwagi praktyczne. W związku z badaniami, które wykonane zostały w ostatnich kilku latach nie należy używać past do zębów. W pastach do zębów znajdują się środki bakteriobójcze, czy grzybobójcze, czy wirusobójcze, które niestety niszczą także nasz przewód pokarmowy.

Dr Jaśkowski zwraca uwagę na to, że mycie zębów może być szczególnie chorobotwórcze dla dzieci.

– Badania profesora Ganowiaka z 1995 roku udowodniły, że dziecko potrafi połknąć nawet do 5 miligramów pasty do zębów. W ten sposób niszczy swoją florę bakteryjną. To powoduje, że bakterie chorobotwórcze mają większe możliwości rozwoju i niestety skutkuje zapaleniem przewodu pokarmowego.

Dr Jaśkowski porównuje to do ściany budynku który zalewa woda.

– Jeżeli ściana ta jest zawsze wilgotna to tam się rozwija grzyb. Jak się rozwija grzyb to niestety ściana staje się przepuszczalna, zaczyna tynk odpadać itd. I to samo jest dokładnie z naszym przewodem pokarmowym.

Co zamiast pasty do zębów?

Dr Jaśkowiak proponuje olejek miętowy albo jakiś inny, aby przetrzeć zęby w celu usunięcia nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej. Jeszcze lepszy jest słaby kwas jabłkowy.

– Nigdy się nie zdarza, żeby powstawała próchnica na zewnętrznej powierzchni zęba. Próchnica powstaje w bocznych powierzchniach. Żadną szczoteczką nie jesteście w stanie państwo wymyć tych bakterii. Można to robić tylko irygatorem pod ciśnieniem.

Można jeszcze płukać zęby biorąc do buzi dużą ilość wody i odpowiednio nadymając policzki przepłukiwać ją między zębami. Należy to jednak robić odpowiednio często.

Zdjęcie: „Ulica Sezamkowa” – piosenka zachęcająca dzieci i ich rodziców do mycia zębów