Banksterzy

„Nie Polska, lecz korporacje i banki to są Mateusza kochanki”

Czy Morawiecki  jest rzeczywiście takim patriotą na jakiego kreuje go PiS, jego ojciec i on sam? Youtuber Kiki punktuje Morawieckiego przypominając, że bank BZ WBK udzielił najwięcej kredytów we frankach, kiedy to właśnie Mateusz Morawiecki był prezesem tego banku. Działanie to było więc ze szkodą dla tysięcy Polaków, którzy uwierzyli w tanie kredyty „frankowe”.

– Jakim patriotą jest człowiek, który pozwala wpędzić w pułapkę tysiące Polaków, którzy pobrali ogromne kredyty hipoteczne, by potem okraść ich z pracy całego życia, zrujnować życie tysięcy rodzin, by dać zarobić nawet nie polskiemu, tylko hiszpańskiemu bankowi. Jak to jest patriota, to my już wrogów nie potrzebujemy -pyta youtuber.

Kłamstwa premiera

– Jako prezes banku przestrzegałem przed tym, żeby banki nie udzielały pożyczek we frankach szwajcarskich. Niestety, wówczas nie rozumieli tego ani ludzie, ani banki. Bank Zachodni był jednym z nielicznych banków, który wtedy tych kredytów nie udzielał – takie słowa padły z ust Mateusza Morawieckiego w styczniu 2018 roku podczas światowego forum ekonomicznego w Davos.

Morawiecki kłamał, a kłamstwo to wytknęła mu Barbara Husiew ze stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, która w studiu 27 TVP

– Prawo i Sprawiedliwość wrzucając na fotel premiera pana Mateusza Morawieckiego, bankstera, który jako prezes Banku Zachodniego WBK podjął decyzję o udzielaniu tych toksycznych instrumentów finansowych. Jest moralnie odpowiedzialny, pan premier Mateusz Morawiecki,  za śmierć mojego męża i za to, że od 9 lat jako żona samobójcy, walczę z Bankiem Zachodnim i spłacam kredyt denominowany do franka szwajcarskiego. Pan Mateusz Morawiecki jest moralnie odpowiedzialny za tą śmierć i za los mojej rodziny. (…)

Barbara Husiew przypomniała, że w roku 2005 ten sam bank, kiedy jeszcze jego prezesem nie był Mateusz Morawiecki, ostrzegał przed toksycznymi instrumentami finansowymi:

– W 2005 roku Bank Zachodni WBK pisze pismo do pana Pietraszkiewicza* [prezes Związku Banków Polskich – przyp red.], że to są toksyczne instrumenty finansowe, że ludzie w przyszłości będą mieli problem ze spłatą tych kredytów, a pan Mateusz Morawiecki wskakując na fotel prezesa Banku Zachodniego WBK, po to tylko, czym się chwalił niejednokrotnie, żeby nie zostać w tyle za konkurencj,ą zaczął tych toksycznych instrumentów finansowych udzielać.

Youtube Kiki podsumowuje to mówiąc:

ADVERTISEMENT

– Jest to człowiek odpowiedzialny jako prezes jednego z największych działających w Polsce banków za zrujnowanie życia tysiącom ludzi z których część nie wytrzymała i popełniła samobójstwo. (…) Dla mnie można go porównać do pani Waltz. Razem pozbawiali ludzi domów, doprowadzając ich często do samobójstw.

Youtuber przypomina również o innym kłamstwie Morawieckiego:
– Kłamcę trzeba czytać na odwrót. Więc gdy kłamca powie, że nie podniesie podatków to co się dzieje? Co tydzień mamy jakiś nowy podatek, nową daninę. Nowy podatek od deszczu, to jest jakaś tragedia. Do tego ciągłe kontrole. Oczywiście wymierzone w małych i słabych. Wymierzone w Polaków, by zniszczyć małych przedsiębiorców, zniszczyć klasę średnią. I to mu się udaje, bo ludzie masowo zaczęli przenosić działalność do Czech, Słowacji, do Wielkiej Brytanii byle tylko uciec Morawieckiemu i żyć normalnie. A skąd wiadomo, że ludzie uciekają? Bo Morawiecki wprowadza teraz podatek od przeniesienia firmy zagranicę. I to konkretny podatek, blokujący ucieczkę z Polski. Morawiecki zamyka nas w podatkowym gułagu, robi z naszych przedsiębiorców niewolników, którzy nie dość, że muszą płacić kolosalne podatki, nie będą mogli to jest jeszcze obkłada ich papierologią. Obkłada taką papierologią, że można zwariować. Chcesz zatrudnić gościa, żeby naprawił ci cieknący kran – nie możesz zrobić tego zgodnie z prawem, bo będziesz biegał po ZUS-ach ty i facet, który świadczy ci usługę. Do tego jakieś chore prawa, że mogą w każdej chwili bez sądu zamrozić ci konto czy zamknąć firmę jak uznają, że coś jest nie tak. Wszystko po to, by ludzie pozamykali biznesy i poszli harować do korporacji. No właśnie, nie Polska, lecz korporacje i banki to są Mateusza kochanki.

Zdjęcie: Mateusz Morawiecki na 48. Forum Ekonomicznym w Davos, gdzie skłamał na temat kredytów we frankach / KPRM

* Krzystof Pietraszkiewicz – prezes Związku Banków Polskich. W latach 1998–2006 był przedstawicielem ZBP w Komisji Nadzoru Bankowego. W latach 2003-2016 członek Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W latach 1997-2014 przewodniczący Rady Nadzorczej Biura Informacji Kredytowej S.A