III Rzesza

Jak wyglądała współpraca bankierów amerykańskich i angielskich z III Rzeszą Adolfa Hitlera

Film dokumentalny „Banking with Hitler” z 1998 roku, zrealizowany dla BBC przez Paula Elstona przybliża nam rolę jaką odegrał w pomocy finansowej III Rzeszy, utworzony w 1930 roku w Bazylei, Bank for International Settlements (BIS), czyli Bank Rozrachunków Międzynarodowych, który funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

To właśnie dzięki BIS naziści mogli przejmować np. złoto krajów, które zajmowali. Również dzięki BIS naziści spieniężali to co zrabowali ludziom mordowanym w obozach koncentracyjnych, czyli całe złoto, które przy nich znaleźli, łącznie ze złotymi zębami. Raport amerykańskiego wywiadu donosił, że BIS wyraziło zgodę na transport nazistowskiego złota m.in. w dniu 2 kwietnia 1945 roku, a więc zaledwie miesiąc przed upadkiem III Rzeszy.

Ale ta współpraca była opłacalna również dla banków z państw, które były w stanie wojny z III Rzeszą. W czasie II wojny światowej Bank Anglii kontynuował interesy z Reichsbankiem, czerpiąc odsetki z przedwojennych inwestycji w Niemczech właśnie za pośrednictwem BIS. Naziści grabili ze złota kraje okupowane i spłacali w ten sposób swoje należności.

Kiedy w 1944 Norwegowie argumentowali, że należy rozwiązać BIS, właśnie za współpracę Banku z nazistami, przedstawiciel Banku Anglii i brytyjskiego ministerstwa skarbu ekonomista John Maynerd Keynes przekonywał Henry’ego Morgenthau, sekretarza skarbu USA, że nie należy tego robić, gdyż bank będzie pomocny w odbudowie powojennego świata.

W filmie poruszony jest wątek kolaboracji z nazistami m.in. takich banków jak Chase Bank. Pod koniec wojny McKittrick, który stał na czele BIS, odszedł z BIS i objął funkcję wiceprezesa w Chase Bank…