Wydarzenia

„Czyżby elita polskiego dziennikarstwa miała aż tak fundamentalne braki wiedzy o tym jak funkcjonują społeczeństwa i jakimi metodami sprawują swe rządy rządzący?”

Apel Prezesa PAFERE – Fundacji Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego do dziennikarzy

Z ogromnym zaciekawieniem słuchałem wywiadu z Sebastianem Pitoniem na antenie Radia Zet (https://youtu.be/AlQE6B2il5s?t=313). W 5 minucie (5.22) padło pytanie dziennikarki: Ale czy Pan ma jakieś dowody na to, że rząd drukuje pieniądze, czy to jest Pana domniemanie?

Przyznam, że nawet mnie to nie zaskoczyło, bowiem świetnie tłumaczą to słowa słynnej powieściopisarki: Do tego czasu każdy głupek wioskowy zdążył zauważyć to, na co przymykały oko całe pokolenia profesorów… „i o czym nie wiedziały albo wiedzieć nie chciały całe zastępy dziennikarzy” od razu chciałoby się dodać. Wniosek z tego jednego pytania czołowej polskiej dziennikarki chyba nasuwa się taki:

Czyżby elita polskiego dziennikarstwa, mająca tak przeogromny wpływ na losy naszego kraju, miała aż tak fundamentalne BRAKI W WIEDZY O TYM JAK FUNKCJONUJĄ SPOŁECZEŃSTWA I JAKIMI METODAMI SPRAWUJĄ SWE RZĄDY RZĄDZĄCY?

By wiedzieć czym tak naprawdę jest inflacja wystarczy odrobina wiedzy historycznej o tym jak upadały kraje i imperia. Proceder psucia pieniądza wykorzystywały już władze starożytnego Rzymu, a tak pisał o tym Mikołaj Kopernik: Choć niezliczone są klęski, wskutek których królestwa, księstwa i rzeczypospolite upadać zwykły, to jednak według mego mniemania cztery są najsilniejsze: niezgoda, śmiertelność, niepłodność ziemi i spodlenie monety. Pierwsze trzy są tak oczywiste, iż nikt im nie przeczy, jednak czwarta, dotycząca monety, uznawaną jest tylko przez nielicznych i to głębiej zastanawiających się wskutek tego, że oddziaływa na upadek państwa nie od razu i gwałtownie, lecz powoli i skrycie.

Proceder ten stosowany jest powszechnie, na przestrzeni wieków i prawie przez wszystkie ekipy rządzące, bez względu na orientacje polityczne. Również przez Lenina, który go doskonale rozumiał. Tak ujął to znany ekonomista John Maynard Keynes: Lenin z pewnością miał rację. Nie ma lepszego, bardziej subtelnego i pewniejszego sposobu niszczenia podstaw funkcjonowania społeczeństwa od psucia pieniądza. Przez ciągły proces inflacji rządy mogą w niedostrzegalny sposób konfiskować ważną część bogactwa swoich obywateli… Proces ten zubaża wielu. Proces ten angażuje wszystkie niewidoczne siły ekonomiczne po stronie destrukcji i robi to w taki sposób, że mało kto potrafi podać prawdziwe przyczyny tego stanu rzeczy. Nasze władze, zresztą nie tylko obecne i nie tylko krajowe, również nie są niczym szczególnym w tym względzie, wystarczy spojrzeć na stronę internetową NBP.

ADVERTISEMENT

Jednak rzetelna wiedza na ten temat, to ciągle temat tabu, zarówno w szkołach jak i środkach masowego przekazu.

W związku z nim pozwolę sobie polecić wszystkim dziennikarzom arcyciekawą książkę na ten temat „Ukryta nikczemność. Kto zyskuje, a kto traci na inflacji?”.

Na piątej stronie jest lista głównych przesłań, a już pierwsze z nich świetnie wprowadza w tematykę: Historia ludzkości to historia psucia pieniądza oraz rosnącego zaangażowania władzy państwowej na rzecz tego procesu.

Karta etyczna mediów przyjęta w roku 1995 przez wszystkie stowarzyszenia dziennikarskie oraz przez większość organizacji nadawców zawiera 7 zasad dotyczących m.in. prawdy, obiektywizmu, uczciwości, szacunku i tolerancji. Sądzę, że w myśl wytłuszczonych przeze mnie zasad, dziennikarskim obowiązkiem jest poznawanie procesów społecznych i informowanie o nich społeczeństwa (to zasada prawdy), szczególnie gdy rządzący postępują niemoralnie i aspołecznie, a nawet niezgodnie z obowiązującym prawem (to zasada uczciwości).

Mam nadzieję, że ta i inne książki z serii „Biblioteka Rządzących i Rządzonych” zainteresują programatorów naszych umysłów i wzbogacą ich dziennikarską „Bazę wiedzy”.

Jan Kubań
Prezes PAFERE
2021.01.20