Zdrowie

Cztery osoby „zaraziły się” rakiem od dawcy organów. Trzy z nich zmarły

W sumie po przeszczepie od tego samego dawcy zmarły cztery osoby, trzy na raka, a jedna na sepsę. Czwarta osoba u której wykryto raka została całkowicie wyleczona.

To szczególny i pierwszy tego typu, czyli bezprecedensowy, przypadek odnotowany w medycynie. Artykuł na ten temat pojawił się na początku września 2018 roku w „American Journal of Transplantation”.

Dawcą była 53-letnia kobieta, która dostała udaru w roku 2007. Pobrano od niej obie nerki, płuca, wątrobę i serce. Wszystkie organy wkrótce zostały przeszczepione piątce pacjentów. Wcześniej przebadano dawcę, badając krew, robiąc prześwietlenie, ultrasonografię i nie wykryto niczego co by wskazywało, że dawca może mieć komórki rakowe.

Pierwszy biorca zmarł już 5 miesięcy po przeszczepie na sepsę.

42-letnia kobieta, której przeszczepiono płuca 16 miesięcy po tej operacji zaczęła mieć dysfunkcję przeszczepu. W związku z tym przeprowadzono dokładne badania i przy tej okazji wykryto, że kobieta ma raka. Zmarła w roku 2009. Z przeprowadzonych badań wynikało, że komórki raka piersi pochodziły od dawcy.

W tym samym roku skontaktowano się z 62-letnią pacjentką, której przeszczepiono lewą nerkę. Badania niczego nie wykazały, w związku z tym uznano, że nie jest konieczne usuwanie nerki. Tymczasem po kilku latach kobieta zachorowała. Wykryto u niej raka, który pochodził od dawcy. Zmarła 2 miesiące po wykryciu choroby i 6 lat po przeszczepie.

Podobnie było w przypadku 59-letniej kobiety, której przeszczepiono wątrobę. 4 lata po przeszczepie wykryto u niej raka (znów pochodzącego od dawcy), a po 3 latach walki z chorobą kobieta zmarła.

Jedynym biorcą, który przeżył był mężczyzna, któremu w wieku 32 lat przeszczepiono prawą nerkę od feralnej dawczyni. Raka wykryto u niego w roku 2011. Usunięto mu nerkę i poddano leczeniu. W 21012 roku nie stwierdzono całkowite cofnięcie się choroby. W roku 2017 po kolejnych badaniach kontrolnych pacjent był całkowicie zdrowy.

Lekarze nie mają pewności co do tego co było przyczyną takiego rozprzestrzenienia się raka u biorców. Podejrzenie pada na leki immunosupresyjne, które osłabiają procesy obronne organizmu, hamują aktywność układu odpornościowego, wszystko po to, aby organizm nie odrzucił przeszczepionego organu.

Źródło:
1. ScienceAlert.com